Bez realitky či s realitní kanceláří?

Klíčovými slovy tohoto článku jsou bez realitky, realitní kancelář, bez provize realitní kanceláře.

Víte, že na googlu je heslo„bez realitky” hledáno v nějakém spojení více než 60 000 krát měsíčně? Čím to je? Proč tolik lidí touží vyhnout se realitní kanceláři? Pojem „bez realitky” je samozřejmě synonymem pro „bez provize realitní kanceláře”. Jak je to ve skutečnosti? Je lepší spolupracovat s realitní kanceláří či to je opravdu lepší „bez realitky”?

Nechte si od nás navrhnout nejlepší hypotéku
přesně pro Vás!
Email:  Telefon:

My jsme v jedné renomované pražské realitní kanceláři pracovali opravdu dlouhou řadu let, takže na tuto otázku dokážeme dát celkem přesnou odpověď. Je třeba ale podotknout, že před touto volbou stojí většinou prodávající. Kupující zpravidla hledá vhodnou nemovitost, která odpovídá jeho představám a je pro něj cenově přijatelná. Když jí konečně najde, tak se jí snaží koupit, ať už s realitkou nebo bez ní.

Výše provize realitní kanceláře versus její přidaná hodnota:

Ve zkratce se dá říci, že přidanou hodnotou realitní kanceláře je rychlé nalezení vhodného kupce či vhodné nemovitosti a bezpečnost a hladký průběh celé realitní transakce.

V oné realitní kanceláři, kde jsme působili (a jistě i v dalších realitních kancelářích), pracovalo (a stále pracuje) řada nesmírně schopných a kvalifikovaných lidí. Setkal jsme se s množstvím případů, o kterých jsem si jistý, že by „bez realitky” buď vůbec nedopadly, nebo dopadly velmi špatně.

Na základě svého dlouholetého pozorování a hodnocení realitního trhu mohu prohlásit, že existuje určité procento realitních makléřů, kteří díky své pracovitosti a talentu vnáší do realitních obchodů jakýsi „X faktor”, bez něhož by se řada obchodů vůbec nerealizovala a lze o nich prohlásit, že jsou opravdovými „tvůrci trhu”.

V těchto případech je i poměrně vysoká provize realitní kanceláře zasloužená a přiměřená.

Na druhou stranu existuje množství případů, kdy se realitní makléř či realitní kancelář jednoduše „vecpou” mezi prodávajícího a kupujícího a inkasují velkou provizi, která není ani náhodou opodstatněná nějakou přidanou hodnotou.

Když se zeptáte nějaké realitní kanceláře či realitního makléře, čím je dána výše jejich provize, uslyšíte asi různé odpovědi, ale v podstatě budou vyjadřovat dvě věci. Buď je dána mírou jejich šikovnosti, díky které prodají nemovitost za vyšší cenu, než požaduje prodávající (bez ohledu na výši přidané hodnoty, kterou do obchodu vnesli), nebo je dána náklady realitní kanceláře na provoz (přičemž při bližším ohledání by se možná polovina těchto nákladů ukázala jako zbytečná).

Účtování provize se často prezentuje tak geniálním způsobem, že to na první pohled vypadá, že se vlastně ani žádná provize neplatí. Prodávajícímu se řekne, že on žádnou provizi neplatí, protože makléř akceptuje jeho cenu a provizi zaplatí kupující. Kupujícímu se sdělí, že toto je „celková cena” nemovitosti, ke které se už navíc vůbec nic neplatí. To je samozřejmě pouhá iluze, protože ať už se provize realitní kanceláře účetně inkasuje od prodávajícího nebo od kupujícího, lze říci, že jí prodávající i kupující platí vlastně napůl.

Velká realitní kancelář či malá realitní kancelář či úplně bez realitky (tedy bez provize)?:

Jak jsem se již snažil naznačit, není to ani tak o kanceláři, jako o lidech. Pokud narazíte na opravdu schopné a kvalifikované lidi, vaší realitní transakci to zcela jistě pomůže a může vám to ušetřit mnoho času, starostí a nervů. Ve velké realitní kancleáři máte možná větší naději (ale zdaleka ne jistotu), že na takové lidi narazíte, ale zaplatíte za to pravděpodobně mnohem více peněz. I v malých realitních kanceláří pracují schopní a kvalifikovaní lidé, a možná nepotřebují tolik asistentek, nemají tak drahé kanceláře a majiteli možná stačí o něco menší a starší mercedes.

Pokud ovšem na takovéto schopné a kvalifikované lidi nenarazíte (a bohužel jich je menšina), je opravdu mnohem lepší a bezpečnější prodej i koupi nemovitosti (ať bytu či domu) uskutečnit „bez realitky.”

Zbývá otázka, jak takovéto lidi poznat. Na toto téma existuje řada článků, na téměř každém realitním serveru najdete pár moudrých rad na téma, jak si vybrat správného makléře či správnou realitní kancelář.

Naše rada zní: nevybírejte si kancelář, vybírejte si konkrétní lidi. Pokud máte pocit, že jste natrefili na realitního makléře skutečně vyjímečných kvalit, který svoji práci dělá již dlouho a úspěšně a opravdu jí rozumí a máte z něj pocit, že vám chce opravdu pomoci, neváhejte a využijte jeho služeb. V opačném případě to raději zkuste „bez realitky”.

500px:

Jsem amaterský fotograf a fotografování mám rád. Pokud vás už hypotéky nudí, můžete se podívat na pár mých fotek na 500px.
Užijte si letní dovolenou!

Railway line by Jan Fidler on 500px.com