Finanční poradenství a hypoteční trh,
jak to všechno funguje?

Jak funguje hypoteční trh? Klíčová slova: hypoteční trh, finanční poradenství

Kde všude je možné si vyřídit hypotéku? Existuje spousta společností, finančních poradců a různých obchodních míst, které poskytují nějakou fomu finančního poradenství a nabízejí také možnost vyřídit si hypotéku a leckterý klient se z toho může cítit zmatený.

Domluvte se a námi na nejvýhodnější hypotéce přímo pro Vás!
Nechte si od nás navrhnout nejlepší hypotéku
přesně pro Vás!
Email:  Telefon:

Banky

V první řadě jsou tady banky, jejich různé pobočky a obchodní místa. Ti si všichni vzájemně konkurují (i když se s tím banky snaží bojovat, existuje velice ostrý konkurenční boj i uvnitř jednotlivých bank mezi různými obchodními místy). Fungují ale všichni na jednom trhu a mají přibližně stejné vstupní podmínky (aktuální cenu peněz), takže v konečném výsledku jsou konečné podmínky pro klienta velice podobné. Schválně zdůrazňuji konečné podmínky, protože různé hypoteční produkty mají různé parametry a jejich objektivní srovnání nemusí být tak jednoduché. Viz. Srovnání hypoték, jak na to? Co se ale může do určité míry odlišovat, je jejich aktuální motivace k uzavření obchodu (například jeden ředitel pobočky sídlící v centru města už má obchodní plán na čtvrtletí splněn, zatímco jiný, sídlící na periferii, ještě zdaleka ne ....).

Pokud tedy klient přijde sám na nějaké obchodní místo banky, záleží do značné míry na jeho štěstí, na koho tam právě „natrefí”. Pokud se jedná o klienta zvídavého a odhodlaného, může navšívit vícero bank a dokonce i vícero obchodních míst jedné banky a na každém místě se dozví trochu něco jiného a je potom na něm, jak se v tom všem orientuje.

Hypoteční poradci

Potom jsou zde nezávislí hypoteční makléři, poradci či specialisté. Schválně píši hypoteční, a ne finanční. Protože obsáhnout plně a kvalitně všechny hypoteční produkty na trhu je i pro inteligentního a zkušeného specialistu hodně náročný úkol a je takřka nemožné si k tomu přibírat ještě další produkty. Pokud vám tedy někdo vyřídí hypotéku, uzavře s vámi pojištění nemovitosti, nabídne životní pojištění, uzavře důchodové pojištění, pojistí domácnost i auto a při tom doporučí nějaké investiční produkty, je to buď genius, nebo mnohem pravděpodobněji někdo, kdo tomu všemu nepotřebuje moc rozumět, a ani zpravidla nechce.

Hypotéční makléři či specialisté, fungují samostatně, ovšem většinou rámci větších celků, makléřských společností, a jsou zpravidla přímo certifikování jednotlivými bankami ke zprostředkování jejich produktů. Jejich služby jsou pro klienta zdarma, protože jsou placeni bankami, kterým jednak přinášejí nové klienty a jednak pro ně zařizují celkem velkou část agendy spojenou s vyřízením hypotéky.

Další zprostředkovatelé

Pak jsou zde různí zprostředkovatelé, internetové portály, realitní kanceláře atd., kteří získají klienta na hypotéku a za provizi se ho nějakým způsobem snaží „přehrát” do nějaké banky či častěji nějakému spřízněnému hypotečnímu makléři či specialistovi. Pokud je tento hypoteční makléř kvalitní, tak to nemusí být vůbec ke škodě klienta, právě naopak.

500px:

Jsem amaterský fotograf a fotografování mám rád. Pokud vás už hypotéky nudí, můžete se podívat na pár mých fotek na 500px.
Užijte si letní dovolenou!

Railway line by Jan Fidler on 500px.com