Co dělat, když se přiblíží konec fixace hypotéky

Pokud se přiblížil konec fixace úrokové sazby u vaší stávající hypotéky, určitě to je čas na malé zamyšlení, co s vaší hypotékou dál. Touto záležitostí má smysl se začít zabývat tak 3 měsíce před koncem fixace.

Nechte si od nás navrhnout nejlepší hypotéku
přesně pro Vás!
Email:  Telefon:

Klíčová slova: fixace hypotéky, konec fixace, konec fixace hypotéky.

Konec fixace úrokové sazby nabízí následující možnosti: můžete hypotéku úplně či částečně splatit, refinancovat u jiné banky, zkrátit splatnost, prodloužit splatnost, ale také hypotéku navýšit a získat další finanční prostředky. V této době je možné se zbavit různých doprovodných produktů, ke kterým vás možná kdysi přemluvili, ale které ve skutečnosti nechcete (např. úvěrové rizikové pojištění, atd.)

Pokud necháte věcem volný průběh, vaše banka vám pošle cca 3 - 4 týdny před koncem fixace dopis, ve kterém vás upozorní na konec fixace a nabídne vám podmínky pro další období fixace. Pokud na tento dopis nijak nezaregujete, má se za to, že nové podmínky akceptujete a hypotéka pokračuje za těchto podmínek normálně dál. Bohužel až překvapivě velké množství klientů volí tuto "pohodlnou" cestu a ulehčují zbytečně bankám život.

Tato doba, 3 - 4 týdny, je sice v krajním případě na refinancování i na jakoukoli jinou změnu dostatečná, ale zvládat to v tomto termínu je zbytečně stresující. My proto doporučujeme začít tak cca 3 měsíce před koncem fixace.

Nejprve by si měl klient sám v klidu rozmyslet, co přesně chce, zda hypotéku snížit (či v ideálním případě doplatit) nebo naopak navýšit a jaký má vztah ke své současné bance, zda by od ní raději odešel nebo by preferoval u ní zůstat (zatím bez ohledu na nabídnuté podmínky).

Potom doporučujeme - bez ohledu na to, zda byste raději zůstali u stávající banky či od ní odešli - zjistit si jaké podmínky můžete pro svoji hypotéku získat v případě refinancování a preventivně informovat svoji stávající banku o úmyslu refinancovat a požádat je o vyčíslení k datu konce fixace úrokové sazby a seznámit je také s tím, jaké podmínky vám nabídla jejich konkurence. Na základě toho se vaše původní banka začne pravděpodobně snažit a začne vám nabízet individuální výhodnější podmínky, aby vás přesvědčila u nich zústat.

Pokud se na nás obrátíme, poradíme vám a dáme vám aktuální nabídky bank na refinancování vaší stávající hypotéky - ať už pro refinancování nebo pro vylepšení nabídky vaší stávající banky.

500px:

Jsem amaterský fotograf a fotografování mám rád. Pokud vás už hypotéky nudí, můžete se podívat na pár mých fotek na 500px.
Užijte si letní dovolenou!

Railway line by Jan Fidler on 500px.com