Bezpečnosti při prodeji nemovitosti.

Klíčová slova: klíčové slovo.

Bylo nebylo, za devatero řekami a devatero horami, prodával jednou jeden prodávající rodinný dům. Realitní kancelář mu sehnala kupce, který si dům zarezervoval. Podepsali smlouvu o budoucí kupní smlouvě a kupec si začal vyřizovat hypotéku. Po čase kupující prohlásil, že mu banka hypotéku nedala, což nebylo vzhledem k dojmu, kterým působil, nijak překvapující a „vyšumněl” a víc o něm nikdo neslyšel.

O to větší bylo překvapení prodávajícího, když po čase zjistil, že na nemovitosti vázne zástava banky. Dotazem v bance zjistil, že hypotéka onoho kupce byla schválena a byla dokonce již vyčerpána a že se banka samozřejmě zástavy vzdá, pokud jí vrátí 4 000 000 Kč.

Poté, co klienta vzkřísili, odebral se za svým advokátem a pak šli společně na policii podat trestní oznámení. Policie samozřejmě zjistila, že na zástavě jsou falešné podpisy i ověřovací doložky a že milý kupec na základě falešné kupní smlouvy vyčerpal úvěr na svůj účet a s penězi zmizel. Všechny podklady předložené bance byly samozřejmě zfalšované.

Dál jsem tento případ nesledoval a co se dělo dál, nevím. Pravděpodobně se náš prodávající po čase domohl sejmutí neplatně podepsané zástavy a poškozenou zůstala banka, ale určitě to nebylo nic příjemného.

Jenom jako perličku dodávám, že když policie prověřovala další nemovitosti, které byly na našeho „kupujícího” zaregistrovány na katastru nemovitostí, objevila např. byt v Praze na Vinohradech, který patřil starším manželům, kteří vůbec netušili, že už jim byt vlastně nepatří.

Abyste předešli podobným situacím, doporučujeme se řídit následujícími zásadami:


  1. Pokud vlastníte nějakou nemovitost, pravidelně (minimálně každých pár měsíců) kontrolujte přes nahlížení do katastru nemovitostí, zda jste stále ještě vlastníci a zda se s vaší nemovitostí neděje nic podezřelého. Toto není zbytečná opatrnost. Je to asi na stejné úrovni, jako když si v pražské MHD kontrolujete, zda máte ještě v kapse peněženku. Ubezpečuji Vás, že pro někoho, kdo ví co a jak, je jednodušší zcizit podvodně vaší nemovitost, než Vám v tramvaji vybrat kabelku.

  2. Pro úschovu peněz používejte pouze notářskou úschovu či advokátní úschovu u advokáta, kterého mátě nějakým způsobem prověřeného. Notář či advokát má ze zákona povinnost před přijetím peněz do úschovy ověřit totožnost klientů a má také ze zákona oznamovací povinnost v případě zaznamenání nějakých podezřelých transakcí.

  3. Požadujte, aby všechny peněžní transakce byly prováděny bezhotovostně, převodem z účtu na účet.

  4. Kupní smlouvu či zástavní smlouvu podepisujte až v okamžiku, kdy je zajištěná kupní cena, buď složená do úschovy nebo zajištěná řádně podepsanou úvěrovou smlouvou. Úvěrovou smlouvu si vždy nechte předložit a zkontrolujte částku, termín čerpání a podmínky čerpání úvěru.

  5. Buďte obezřetní a pokud máte jakékoliv pochybnosti či na Vás kupující nepůsobí důvěryhodně, můžete jako účastník zástavní smlouvy kontaktovat příslušnou banku a ověřit přímo u nich, zda je vše v pořádku.

  6. Zástavní smlouvu nepodepsujte nikdy samostatně, ale vždy s nějakou další smlouvou (kupní či budoucí), na základě které bude banka čerpat. Zkontrolujte si, že daná smlouva obsahuje správné číslo účtu, na které má banka čerpat.

  7. Pokud máte pochybnosti, či na Vás kupující nepůsobí důvěryhodně, můžete trvat na tom, že dokument, podle kterého má banka čerpat, doručíte příslušné bance Vy osobně.

  8. Prověřte si vašeho kupujícího na internetu. Zadejte si jeho jméno do googlu, podívejte se na něj v obchodním rejstříku, živnostenském rejstříku, prověřte si adresu jeho trvalého bydliště, využijte jakékoliv dostupné internetové databáze. Existuje například veřejně dostupná databáze neplatných občanských průkazů. Toto jsou všechno zcela legální a veřejně dostupné zdroje informací. Pokud při této činnosti zjistíte jakoukoliv nesrovnalost, buďte maximálně obezřetní.

Nechte si od nás navrhnout nejlepší hypotéku
přesně pro Vás!
Email:  Telefon:
Více informací o provizích Zpět
na seznam témat