Jak nejlépe určit cenu nemovitosti?

Klíčovými slovy tohoto článku jsou reality, nemovitosti, jak prodat byt, dům, pozemek, chci prodat byt, dům, pozemek.

Toto je velmi často diskutovaná otázka, kterou je těžké jednoznačně zodpovědět.

V první řadě si ujasněte, zda opravdu chcete či potřebujete nemovitost v nějakém určitém termínu prodat nebo zda Vám na tom zas až tak nezáleží a budete si chtít „počkat na svého kupce”.

Obecně existují totiž dva druhy kupujících. První skupinu tvoří lidé, kteří koupí pouze tehdy, pokud budou mít pocit, že je cena za danou nemovitost pro ně velmi příznivá a jinak ne, bez ohledu na to, jak moc se jim daná nemovitost líbí nebo je pro ně vhodná.

Druhá skupina řeší hlavně nemovitost. Pokud se jim líbí a splňuje to, co od ní očekávají, tak jí koupí, pokud je cena alespoň trochu akceptovatelná. Budou se třeba snažit smlouvat o ceně - to je dnes v módě, ale důležitá je pro ně nemovitost a její parametry, a cena je až na druhém místě.

Rozptyl ceny nemovitosti 10% může znamenat docela velký balík peněz, ale nemusí znamenat žádný velký rozdíl v prodejnosti.

Pro určení ceny nemovitosti doporučujeme následující postup:

  1. Podívejte se, nejlépe na sreality.cz, KOLIK se nabízí v dané lokalitě (ulici, nejbližším okolí) podobných nemovitostí té vaší. Ovšem pozor, například úplně stejné byty ve třetím patře a v přízemí nejsou podobné nemovitosti z hlediska prodeje, protože jsou určené pro úplně jiné kupující. Čím se v lokalitě prodává méně srovnatelných nemovitostí, tím je samozřejmě větší šance prodat i za trochu vyšší cenu.
  2. Podívejte se, za jakou cenu se srovnatelné nemovitosti nabízí a v čem jsou podobné a v čem odlišné od té vaší nemovitosti. Mějte na paměti, že nabídková cena se velmi často liší od skutečné ceny (někdy až o desítky procent).
  3. Pokud budete mít čas, můžete předstírat zájem o koupi a na některé z těchto nemovitostí se dojít i podívat a při jednání otestovat, zda je možné získat slevu z nabídkové ceny či ne.
  4. Vžijte se do role kupujícího a jeho očima poctivě zhodnoťte, jaké klady či zápory má vaše nemovitost oproti podobným nabízeným nemovitostem v dané lokalitě. Výsledek si můžete napsat na papír.
  5. Vezměte fotky, plánky atd. vaší nemovitosti a zajděte si do tří realitních kanceláří a vždy chtějte nějakého makléře, který se věnuje prodeji. Řekněte mu, že máte MOŽNÁ v úmyslu někdy v budoucnu prodat tuto nemovitost a rádi byste od něj slyšeli jeho názor na reálnou cenu. Nemovitost mu věrně popiště a nechte to na něm, nijak ho neovlivňujte. Také se ho zeptejte, kolik podobných nemovitostí v posledním roce prodal a podle jeho odpovědi si o něm a jeho informacích udělejte obrázek. Nenechte se od něj „umluvit” k podpisu jakékoli smlouvy.
  6. Všechny výše zjištěné informace vezměte do úvahy, uvědomte si, zda potřebujete či chcete nemovitost prodat brzy (do dvou až tří měsíců) nebo na to máte v podstatě neomezenou dobu, zhluboka se nadechněte a určete částku. Slevit lze vždy, naopak to už většinou moc nejde.
  7. Zabraňte tomu, aby vaši nemovitost nabízely různé subjekty za různé ceny. To nepůsobí důvěryhodně.

Zajímavé srovnání nabídkových cen bytů dle regionů a velikosti můžete najít zde. Jedná se ale samozřejmě pouze o průměrné, orientační ceny. Jsou zde dány do jednoho pytle staré paneláky i novostavby, takže ceny jsou dost zkreslené.

Nechte si od nás navrhnout nejlepší hypotéku
přesně pro Vás!
Email:  Telefon:
Více informací o provizích Zpět
na seznam témat