Klient s hotovostí versus klient s hypotékou.

Klíčovými slovy tohoto článku jsou reality, nemovitosti, jak prodat byt, dům, pozemek, chci prodat byt, dům, pozemek.


  1. Klientů s hotovostí je dnes relativně málo a navíc mají větší tendenci smlouvat o ceně.

  2. Pokud je zájemce s hypotékou bonitní, bezproblémový a vybere si vhodnou banku, lze dnes vyřídit hypotéku velice rychle a často je to rychlejší proces než stahování peněz z termínovaných účtů, investičních fondů, akcií, ze zahraničí, ze stavebních spoření, od příbuzných atd.

  3. Výběr vhodné banky je velice důležitý, nejen pro kupujícího, ale i pro Vás, coby prodávajícího. Protože, pokud si kupující chce vyřídit hypotéku například u mBank (platí v současné době - květen 2013), proces bude trvat velmi dlouho a výsledek bude nejistý.

  4. Není důležitý pouze výběr banky, ale také výběr člověka, přes kterého se hypotéka bude řešit. U jednoho zprostředkovatele (pracovníka banky) to může trvat 3 dny a u jiného pracovníka stejné banky tři týdny, nebo i tři měsíce.

  5. Velmi důležité je, aby měl kupující spolehlivě zjištěno, že opravdu hypotéku dostane, a to nejpozději v okamžiku, kdy se pro nemovitost rozhodne a složí například nějakou rezervační zálohu. Bohužel mnoho bankéřů i externích zprostředkovatelů hypoték se dnes řídí heslem „slibem nezarmoutíš” a vykreslí klientovi „světlé zítřky”, které se potom v reálu ale neuskuteční. Pro prodávajícího to znamená, že s takovýmto kupujícím ztratí týdny i měsíce času, kdy má nemovitost zbytečně blokovanou a nemůže ji nabízet dál.

  6. Na základě dlouholeté zkušenosti mohu prohlásit, že po rozhovoru s potenciálním kupujícím, žadatelem o hypotéku, jsem schopen s 80% spolehlivostí určit, zda kupující hypotéku dostane a zda to bude jednoduchý a krátký či komplikovaný a dlouhý proces.

  7. Mnoho prodávajících se obává toho, že při prodeji s využitím hypotéky či jiného úvěru, musí zpravidla podepsat řadu dokumentů, včetně zástavní smlouvy s bankou a banka vyčerpá peníze teprve následně.

  8. Nejbezpečnější z hlediska prodávajícího je postup, kdy se čerpá do advokátní či notářské úschovy na základě podepsané smlouvy o smlouvě budoucí kupní a zástavní smlouvy s bankou. Kupní smlouva se v tomto případě podepisuje až když peníze z banky bezpečně dorazí do úschovy. Také je vhodné zavázat pod sankcí kupujícího, v případě, že banka z jakéhokoliv důvodu v určitém termín nevyčerpá, aby poskytl potřebnou součinost při výmazu zástavního práva bankou.

  9. Obecně lze říci, že pokud vyřizuje hypotéku zkušený a kvalitní hypoteční makléř, tak se jedná o rychlý a bezpečný proces pro všechny zúčastněné. Kvalitního hypotečního makléře poznáte tak, že se již několik let věnuje výhradně hypotékám (a žádným jiným finančním produktům). Pokud si váš kupující bude vyřizovat hypotéku u finančního poradce, který většinu času nutí lidem nesmyslné pojistky a další produkty a k hypotéce přijde jednou za čas, pravděpodobně nastanou problémy.

Nechte si od nás navrhnout nejlepší hypotéku
přesně pro Vás!
Email:  Telefon:
Více informací o provizích Zpět
na seznam témat