Srovnání hypoték 2017

Postup srovnání hypoték v roce 2017 je samozřejmě úplně stejný jako v jiných letech, ale je zajímavé, že lidé celkem často vyhledávají heslo „srovnání hypoték 2017.” Správně by ale měli vyhledávat spíše „srovnání hypoték ve 2. týdnu 2017,” protože podmínky se neustále mění - je to proměnlivé stejně jako třeba ceny benzínu.

Jak srovnávat hypotéky? Klíčové slovo: srovnání hypoték 2017.

Nechte si od nás navrhnout nejlepší hypotéku
přesně pro Vás!
Email:  Telefon:

V následujícím článku popíšu správný postup srovnání hypoték. Konkrétní srovnání můžeme následně udělat přímo na míru pro Vás, pokud budete mít zájem. Na internetu existuje obrovské množství nejrůznějších srovnávačů, ale ještě jsem neviděl žádný, který by byl opravdu přesný a aktuální - ono se to strojově opravdu udělat nedá, protože se u toho musí myslet.

Srovnání hypoték, faktory pro rozhodování:

Při srovnání různých hypoték (samozřejmě nejen v roce 2017) a výběru té „správné” hrají roli dva druhy faktorů: objektivní (to, co jde spočítat a převést na nějaké číslo a logicky vyhodnotit) a subjektivní (založené na pocitu, emoci, předsudku........). Bylo by bláhové se domnívat, že se lidé rozhodují převážně logicky, spíš opak je pravdou. Jako příklad mohu uvést sám sebe. V jedné restauraci nám kdysi před lety naservírovali zkažené maso a přesto, že logicky vím, že od té doby se tam asi tříkrát změnil majitel a změnil se i název restaurace, už tam pravděpodobně nikdy nepůjdu.

Rozhodně nechci tvrdit, že „emoční” či „pocitové” rozhodování je špatné. V některých situacích je naprosto nezbytné. Na tuto stránku lidského rozhodování se ovšem také zaměřuje většina reklamy, marketingu a nejrůznějších dalších manipulací. Spousta lidí má iluzi, že se rozhodují svobodně a rozumem, ale většinou tomu tak není.

Tolik na úvod. Pokud chcete objektivně srovnat hypotéky, zde je návod:

Srovnání hypoték, postup:

První zásadou je srovnávat pouze srovnatelné parametry. Pokud vám například banka nabídne hypotéku se sníženou sazbou, ovšem podmínkou je nemožnost odejít od této banky při konci fixace bez sankce, nelze tuto sazbu srovnávat s hypotékou, kde můžete odejít svobodně. Zrovna tak je nemožné srovnávat úrokovou sazbu variabilní se sazbou fixovanou např. na pět let.

Prvním krokem je určení přesných parametrů hypotéky, bez ohledu na to, u které banky si nakonec hypotéku vezmu. O tomto tématu se rozepisuji na stránce: Jak správně určit parametry hypotéky.

Potom si vezmu svoji zvolenou hypotéku s přesnými paramatery a podívám se, jaké banky tuto hypotéku nabízí a za jakých finančních podmínek, a tyto podmínky porovnám.

Není úplně vypovídající porovnávat pouze úrokovou sazbu a výši splátky. Je třeba porovnávat všechny finanční náklady, které mě bude má hypotéka stát a to pouze pro první období fixace úrokové sazby. Pak může být všechno jinak, banku mohu změnit atd.

Tyto náklady jsou následující:

  • poplatek za schválení
  • poplatek za vypracování odhadu pro banku
  • celkem zaplacené úroky za období fixace úrokové sazby
  • poplatek za čerpání úvěru
  • měsíční poplatek za správu úvěru
  • měsíční poplatek za vedení běžného účtu u zvolené banky
  • náklady na úvěrové rizikové pojištění (zpravidla měsíční, ale ne vždy)
  • náklady na pojištění nemovitosti (zpravidla roční)
  • náklady na další finanční produkty, kterými si banka může podmiňovat danou úrokovou sazbu

Některé z těchto finančních nákladů mohou být nulové, ale je třeba je vždy vzít v úvahu a přesvědčit se, že opravdu nulové jsou. Když tyto náklady potom sečtete pro první období fixace úrokové sazby, můžete opravdu objektivně porovnat nabídky různých bank pro danou hypotéku (se zvolenými parametrty).

Na první pohled vypadá srovnání hypoték (nejen v roce 2017) možná složitě, ale není to tak složité. Kontaktujte nás a my vám zdarma pomůžeme jednak s určením nejvhodnějších parametrů vaší hypotéky a jednak pro vás provedeme výše uvedenou analýzu finanční náročnosti nabídek od různých bank.

500px:

Jsem amaterský fotograf a fotografování mám rád. Pokud vás už hypotéky nudí, můžete se podívat na pár mých fotek na 500px.
Užijte si letní dovolenou!

Railway line by Jan Fidler on 500px.com