Hypotéky Reality Články a témata O nás
Hypotéky a reality, mobilní menu.

Kontak ta hypotéky a reality, ikona.   604 20 55 44
 

4 věci, které byste měli ke konci fixace hypotéky udělat.

Víte, že více než polovina lidí na konci fixace hypotéky nedělá nic? Jednoduše dostanou od své banky nabídku úrokové sazby na další období fixace, přečtou si jí a někam jí založí s tím, že se k ní třeba později vrátí. Pak už na to ale nenajdou čas a konec fixace uplyne bez povšimnutí a hypotéka pokračuje za podmínek, které si určila banka.

Konec fixace je celkem vzácný a krátký okamžik, kdy máte navrch nad svojí bankou. Jste totiž prověřený klient léty bezproblémového splácení a ostatní banky o vás velmi stojí a vy k nim můžete beztrestně a zcela zdarma přejít.

Pokud to neuděláte, zvolíte pohodlnou cestu a necháte věci plynout samovolně, pravděpodobně na tom proděláte a vaše banka bude ráda, jakého má věrného a stabilního klienta.

Co tedy před koncem fixace přesně udělat?

  1. Podívejte se, jaké další doprovodné služby k hypotéce máte a kolik vás přesně stojí. Typicky to může být třeba životní pojištění, nějaký účet, který máte navázaný k hypotéce a řada dalších věcí. Potom si v klidu a s odsupem času rozmyslete, zda tyto služby za tu cenu opravdu chcete a využijete. Období konce fixace je ideální příležitost, jak se těchto doplňkových služeb můžete zbavit.
  2. Zhodnoťte svoji dlouhodobou finanční situaci a zjistěte, jak na tom jste. Máte nějaké peníze navíc? V tomto případě udělejte mimořádnou splátku a významě tak snížíte množství úroků zaplacených bance. Nebo se vám peněz nedostává? Nemáte nějaký spotřební úvěr nebo leasing nebo kontokorent s nevýhodnou úrokovou sazbou? Při refinancování se hypotéka nechá navýšit o tzv. neúčelovou část za velmi výhodný úrok a tento spotřebák doplatit.
  3. Nechte si vypracovat kvalitní nabídku na refinancování od všech bank a s touto nabídkou potom dojděte do své banky, nabídku jim ukažte a oznámte jim, že se chystáte refinancovat (bez ohledu na to, jestli se opravdu chystáte nebo nechystáte). Uvidíte, jak se k tomu postaví a jakou nabídku vám dají oni.
  4. Vyhodnoťte všechny tyto věci plus další faktory, např. jestli máte svoji stávající banku rádi nebo jí nesnášíte a nakonec se rozhodněte, zda refinancovat nebo ne a za jakých podmínek.

Jak dlouho před koncem fixace?

Období před koncem fixace, kdy je možné tyto záležitosti řešit, se neustále prodlužuje. Dnes není vůbec neobvyklé, refinancovat hypotéku, či si zafixovat novou úrokovou sazbu i dva roky před koncem stávající fixace úrokové sazby.

Zda je výhodné to dělat takto dlouho dopředu před koncem fixace je otázka, kterou není snadné jednoznačně odpovědět. Samozřejmě záleží na vývoji úrokových sazeb a to je věc, kterou nedokáže spolehlivě předpovědět nikdo.

Obecně bych ale řekl, že pokud úrokové sazby zůstávají pod dva a půl procenty, tak je lepší si úrokovou sazbu zafixovat dopředu, protože riziko, že sazby v budoucnu trochu klesnou a já budu mít mírně vyšší sazbu, je bohatě kompenzováno jistotou, že pokud v budoucnu úrokové sazby půjdou výrazně nahoru, tak mě se to týkat nebude.

Vzhledem k tomu, že zákon o spotřebitelském úvěru zrušil bankám pokuty za předčasné splacení úvěru a ponechal jim pouze možnost účtovat tzv. "účelně vynaložené náklady", je dnes v některých případech smysluplné refinancovat hypotéku i když fixace úrokové sazby nekončí.

  • Nemusíte obíhat všechny banky. Pomůžeme vám se zorientovat a potom budete moci udělat vlastní rozhodnutí.
  • Máme bohaté zkušenosti. Například při našem posledním refinancování jsme klientům ze západních Čech hypotéku se sazbou 2,39%, starší úvěr ze stavebního spoření se sazbou 6,85% a navíc spotřební úvěr se sazbou kolem 8% sloučili do jedné hypotéky se sazbou 2,29%.
  • Nebude to pro vás časově náročné. Komunikovat s vámi budeme hlavně mailem a telefonicky, případně jinými online způsoby. Scházet osobně se budeme pouze v případě, že to bude nutné.
  • Nic neriskujete, až do podpisu nové úvěrové smlouvy jsou všechna jednání bez jakýchkoliv závazků z vaší strany. Ani již schválenou úvěrovou smlouvu nemusíte podepsat, pokud se vám nebude líbít. Tato garance vyplývá přímo ze zákona.
Aktualizováno: 29.4. 2020
Refinancujte s námi!

Chcete s námi probrat vaše refinancování?

Napište nám!

  • Nemusíte se obávat, získané kontakty nikomu nepředáme a nebudeme vám nic prodávat!
  • Budeme vás kontaktovat pouze s informacemi, které souvisí s vaším dotazem či vyjádřenou potřebou.
MUDr. Klára Fidlerová
tel.: 733 746 977
email: klara.fidlerova@seznam.cz

Ing. Jan Fidler
tel.: 604 20 55 44
email: fidler@hypotekyfidler.cz
P.S. Nebojte se, do refinancování vás v žádném případě nebudeme tlačit.
P.P.S. Řadě klientů jsme naopak refinancování rozmluvili, protože to nedávalo smysl.
Provozovatel tohoto webu se nezabývá se poskytováním rady podle § 85 zákona 257 / 2016 Sb. o spotřebitelském úvěru a je vázaným zástupcem GEPARD FINANCE a.s. Vázaný zástupce i samostatný zprostředkovatel mají zákonnou povinnost být zapsáni v registru, který vede Česká národní banka (ČNB). V tomto registru máte možnost ověřit si naše oprávnění. Registr je veřejně dostupný na webu ČNB.
Reklamační řád
Informace o ochraně osobních údajů
© 2019 2020 Jan Fidler