Domů O nás Hypotéky Reality Články Kontakty

   604 20 55 44
 

Srovnání hypoték 2020

Srovnání hypoték v roce 2020 je samozřejmě stejné jako v jiných letech, i když k určitým změnám v poslení době dochází, hlavně v důsledku Zákona o spotřebitelském úvěru a regulaci ČNB. Lidé ovšem celkem často vyhledávají heslo „srovnání hypoték 2020.” Správně by ale měli vyhledávat spíše „srovnání hypoték v x. týdnu 2020.” Podmínky se průběžně mění stejně jako například ceny benzínu.

Srovnání hypoték, ilustrační foto.
Ing. Jan Fidler

V současné době si bere hypotéku každý měsíc přibližně nějakých šest až sedm tisíc lidí a každý z nich nějakým procesem výběru a srovnání hypoték musí projít. Když se porozhlédnete na webu i jinde, tak nejlepší, nejvýhodnější a úplně skvělou hypotéku nabízejí skoro všude, jak se v tom tedy vyznat? Pokusím se zde o stručný návod.

Srovnání hypoték, faktory pro rozhodování:

Při srovnání různých hypoték (samozřejmě nejen v roce 2020) a výběru té „správné” hrají roli dva druhy faktorů: objektivní (to, co jde spočítat a převést na nějaké číslo a logicky vyhodnotit) a subjektivní (založené na pocitu, emoci, předsudku........). Bylo by bláhové se domnívat, že se lidé rozhodují převážně logicky, spíš opak je pravdou.

Rozhodně nechci tvrdit, že „emoční” či „pocitové” rozhodování je špatné. V některých situacích je naprosto nezbytné. Na tuto stránku lidského rozhodování se ovšem také zaměřuje většina reklamy, marketingu a nejrůznějších dalších manipulací. Spousta lidí má iluzi, že se rozhodují svobodně a rozumem, ale často tomu tak není.

Při procesu srovnání hypoték je třeba všechny objektivní i subjektivní faktory správně vyvážit:

Objektivní faktory:

 • Dostupnost. Kolik mi ta či ona banka půjčí vzhledem k mému příjmu, věku a dalším faktorům.
 • Kompletní náklady na první období fixace.
  Zejména: poplatek za schválení, vypracování odhadu, úroková sazba - zaplacené úroky, poplatek za čerpání úvěru na návrh na vklad, správu úvěru, vedení běžného účtu, úvěrové pojištění, pojištění nemovitosti.
 • Rychlost, operativnost a pružnost.
  Jak je ta či ona banka při schvalování rychlá, kolik potřebuje podkladů, jak provádí odhad nemovitosti, jak rychle a operativně dokáže hypotéku vyčerpat atd.

Subjektivní faktory:

 • Spokojenost s konkrétní bankou.
  Jak mi vyhovuje jejich internetové či mobilní bankovnictví, jak jsem spokojen se svým osobním bankéřem, mám tu či onu banku rád nebo jim nemohu přijít na jméno, atd.
 • Využívání běžného účtu.
  Mám na účet navázáno řadu pravidelných příchozích i odchozích plateb, dětských účtů, platebních karet atd. takže změna účtu by byla relativně složitá? Jsem ochoten/ochotna mít případně více účtů u vícero bank?
 • Konzervatizmus či touha po změně.
  Jsem spíš konzervativní a změny mě obecně vadí nebo mám naopak změny rád a rád vyzkouším něco nového.

Srovnání hypoték a výběr té správné:

Těmto faktorům je nyní třeba přiřadit důležitost pro konkrétní individuální situaci, ve které se nacházím. Příklady:

Jsem konzervativní člověk, účet u stávající banky používám 10 let, k účtu máme v rodině pět karet a na účet mám nasměrováno výživné na dítě od bývalého partnera, se kterým jinak moc nemluvím. Přechodem k jiné bankce bych uspořil za pět let cca 5000 Kč a víc účtů u různých bank mít nechci.

Nebo, je mi 50 let a manželce 40 let, chtěl bych hypotéku na co nejdéle, abych vyšel s penězi. Moje stávající banka mi nabízí nejlepší úrokovou sazbu, ale je mi ochotná půjčit na základě mého věku pouze na 20 let. Jiná banka, která nabízí úrok o 0,2% vyšší, mi je na základě věku mé manželky ochotná půjčit až na 30 let.

A tak dále. Podobných příkladů se dá vymyslet spousta. Při srovnání hypoték a výběru té správně je třeba přiřadit váhu jednotlivým faktorům a na základě toho se nezávisle rozhodnout. Ve výsledku to není nijak složitý proces a nejsou to pouze čísla.

Aktualizováno:16.3. 2020
   Napište nám!
Potřebujete se na něco zeptat?
Vyřídit hypotéku? Prodat či pronajmout?
Napište, o všechno se postaráme!
Kontakty:
MUDr. Klára Fidlerová
tel.: 733 746 977
email: klara.fidlerova@seznam.cz

Ing. Jan Fidler
tel.: 604 20 55 44
email: fidler@hypotekyfidler.cz

Lidická 841/9
Praha 5
150 00

Provozovatel tohoto webu se nezabývá se poskytováním rady podle § 85 zákona 257 / 2016 Sb. o spotřebitelském úvěru. Vázaný zástupce i samostatný zprostředkovatel mají zákonnou povinnost být zapsáni v registru, který vede Česká národní banka (ČNB). V tomto registru máte možnost ověřit si naše oprávnění. Registr je veřejně dostupný na webu ČNB.
Reklamační řád
Informace o ochraně osobních údajů

© 2019 Jan Fidler