Domů Hypoteční kalkulačka Reality Poradna O nás
Hypotéky a reality, mobilní menu.

Kontakt hypotéky a reality, ikona.   604 20 55 44
 

Konec fixace hypotéky v roce 2024 může znamenat hrozbu i příležitost.

   Aktualizováno: 1.1. 2024

Konec fixace hypotéky v roce 2024? Pravděpodobně se vám výrazně zvýší úroková sazba (měsíční splátky). To může znamenat problém pro rodinný rozpočet. Současně je to ale také příležitost ke změně banky a dalších parametrů hypotéky. Jak by měl člověk v tomto případě postupovat? Jaké má možnosti?

Vyjednání co nejlepších podmínek s bankou:

Stávající banka vám dá nabídku úrokové sazby na další období fixace ve většině případů 3 měsíce dopředu. Když to neudělá, měli byste se sami zajímat a nabídku si vyžádat.

V 80% případů se dá tato nabídka snížit o několik desetin procentních bodů. Jenom pro ilustraci, u třímilionové hypotéky s fixací na 5 let činí úspora za období fixace při snížení úrokové sazby o 0,2% cca 30 000 Kč.

Doporučuji tento postup:

  1. Získejte od své banky nabídku úrokové sazby na další období fixace.
  2. Nechte si u nás vypracovat nabídku na refinancování vaší hypotéky.
  3. Kontaktujte vaší banku a oznamte jim, že hodláte refinancovat a za tímto účelem si vyžádejte vyčíslení zůstatku.
  4. Vyčkejte, jak no to vaše banka zareaguje. Velmi pravděpodobně svojí nabídku sníží a dorovná.
  5. Pokud ne, je skutečně čas refinancovat.

Chcete srovnat základní nabídky hypoték od jednotlivých bank? Na následujícím odkazu najdete naší hypoteční kalkulačku 2024. Bez jakékoliv registrace si zde můžete srovnat úrokové sazby a splátky hypotéky pro různé fixace úrokové sazby a délky splatnosti: Srovnání hypoték - hypoteční kalkulačka 2024

Prodloužení (či zkrácení) splatnosti:

Pokud se vám při konci fixace hypotéky zvýší splátka a hrozí nebezpečí, že ji nezvládnete, můžete při konci fixace hypotéku prodloužit a splátku si tím snížit. Ale pozor, toto se musí provést v rámci refinancování (u jiné či u stejné banky). Není dobré hypotéku tak zvaně „restrukturalizovat“. To se následně objeví jako velmi negativní zápis v bankovním registru klientských informací, který vám znemožní vzít si následně další úvěr.

Zrušení souvisejících produktů:

Konec fixace hypotéky je také vhodná chvíle pro zrušení souvisejících produktů, o které ve skutečnosti nestojíte. Typicky pojištění neschopnosti splácet, tzv. PPI. Tím můžete ušetřit až několik tisíc měsíčně. Každopádně je potřeba případné zrušení pojištění hypotéky velmi dobře promyslet, protože existují případy, kdy se může pojištění hodit. Co zrušit naopak nelze, je pojištění zastavené nemovitosti. To banky vyžadují vždy.

Částečné předčasné splacení hypotéky:

Při současných úrokových sazbách kolem 5 až 6 procent je velmi vhodné hypotéku co nejvíce snížit. Dát mimořádnou splátku lze samozřejmě i mimo období konce fixace. Konec fixace je ale chvíle, která k tomu přímo vybízí. Pouze ilustrativní příklad: pokud si někdo odpustí zahraniční dovolenou a místo toho dá dnes mimořádnou splátku 100 000 Kč, u třímilionové hypotéky na 20 let s úrokovou sazbou 5,69% ušetří na zaplacených úrocích celkem cca 200 000 Kč.

Máte zájem o detailní propočty Vaší konkrétní situace? Napište nám! Nebo si můžete stáhnout naší excelovskou hypoteční kalkulačku, kde si můžete různé varianty sami namodelovat.

Navýšení hypotéky:

Máte dobré měsíční příjmy, ale aktuálně vám chybí hotovost? Hypotéku lze v určitých případech i navýšit a získat tak další zdroje. Určitě je lepší hypotéku navýšit než si brát například kontokorent nebo nějaký spotřební úvěr apod.

Co dělat při opravdových problémech při splácení hypotéky?

Pokud vám při konci fixace úrokové sazby v roce 2024 zvýší splátku hypotéky natolik, že začnete mít opravdové problény při splácení, platí 2 základní pravidla: komunikovat a nepanikařit. Vždy se dá něco dělat a najít nějaké řešení. Můžete kontaktovat vašeho bankéře v bance, můžete se poradit s námi. Nikdy ale nedělejte „mrtvého brouka“. Může to trvat nějaký čas, ale situace vás nakonec stejně dostihne.

Konec fixace hypotéky je důležitým mezníkem, kdy je vhodné se na vaší hypotéku znovu podívat z pohledu vaší aktuální situace.


Zajímá vás něco jiného? Podívejte se na další témata v naší Hypoteční a realitní poradně.

Chcete s námi probrat vaše refinancování?

Nemusíte se obávat, získané kontakty nikomu nepředáme a nebudeme vám nic prodávat!

Budeme vás kontaktovat pouze s informacemi, které souvisí s vaším dotazem či vyjádřenou potřebou.

MUDr. Klára Fidlerová
tel.: 733 746 977
email: klara.fidlerova@seznam.cz

Ing. Jan Fidler
tel.: 604 20 55 44
email: fidler@hypotekyfidler.cz
P.S. Nebojte se, do refinancování vás v žádném případě nebudeme tlačit.
Provozovatel tohoto webu se nezabývá se poskytováním rady podle § 85 zákona 257 / 2016 Sb. o spotřebitelském úvěru a je vázaným zástupcem GEPARD FINANCE a.s. Vázaný zástupce i samostatný zprostředkovatel mají zákonnou povinnost být zapsáni v registru, který vede Česká národní banka (ČNB). V tomto registru máte možnost ověřit si naše oprávnění. Registr je veřejně dostupný na webu ČNB.
Reklamační řád
Informace o ochraně osobních údajů
© 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 Jan Fidler