Domů O nás Hypotéky Reality Články Kontakty

   604 20 55 44
 

Co dělat, když se přiblíží konec fixace hypotéky?

Pokud se přiblížil konec fixace úrokové sazby u vaší stávající hypotéky, určitě to je čas na malé zamyšlení, co s Vaší hypotékou dál. V současné době již význam konce fixace trochu klesl, protože hypotéku lze za celkem dobrých podmínek doplatit i mimo období konce fixace, nicméně pořád se jedná o určitý předěl, který není dobré opomenout.

Konec fixace hypotéky, ilustrační foto.
Ing. Jan Fidler

Při konci fixace je dobré zvážit, zda hypotéku úplně či částečně splatit, refinancovat u jiné banky, zkrátit splatnost, prodloužit splatnost, ale také hypotéku navýšit a získat další finanční prostředky. V této době je možné se zbavit různých doprovodných produktů, ke kterým vás možná kdysi přemluvili, ale které ve skutečnosti nechcete (např. úvěrové rizikové pojištění, atd.)

Banka vám pošle před koncem fixace dopis, ve kterém vás upozorní na konec fixace a nabídne vám podmínky pro další období fixace. Pokud na tento dopis nijak nezaregujete, má se za to, že nové podmínky akceptujete a hypotéka pokračuje za těchto podmínek normálně dál. Bohužel až překvapivě velké množství klientů volí tuto "pohodlnou" cestu a ulehčují zbytečně bankám život.

Nejprve by si měl klient sám v klidu rozmyslet, co přesně chce, zda hypotéku snížit (či v ideálním případě doplatit) nebo naopak navýšit a jaký má vztah ke své současné bance, zda by od ní raději odešel nebo by preferoval u ní zůstat (zatím bez ohledu na nabídnuté podmínky).

Potom doporučujeme - bez ohledu na to, zda byste raději zůstali u stávající banky či od ní odešli - zjistit si, jaké podmínky můžete pro svoji hypotéku získat v případě refinancování a preventivně informovat svoji stávající banku o úmyslu refinancovat a požádat je o vyčíslení k datu konce fixace úrokové sazby a seznámit je také s tím, jaké podmínky vám nabídla jejich konkurence. Na základě toho se vaše původní banka začne pravděpodobně snažit a začne vám nabízet individuální výhodnější podmínky, aby vás přesvědčila u nich zůstat.

Jak dlouho před koncem fixace?

Období před koncem fixace, kdy je možné tyto záležitosti řešit, se neustále prodlužuje. Dnes není vůbec neobvyklé, refinancovat hypotéku, či si zafixovat novou úrokovou sazbu i dva roky před koncem stávající fixace úrokové sazby.

Zda je výhodné to dělat takto dlouho dopředu před koncem fixace je otázka, kterou není snadné jednoznačně odpovědět. Samozřejmě záleží na vývoji úrokových sazeb a to je věc, kterou nedokáže spolehlivě předpovědět nikdo.

Obecně bych ale řekl, že pokud úrokové sazby zůstávají pod dva a půl procenty, tak je lepší si úrokovou sazbu zafixovat dopředu, protože riziko, že sazby v budoucnu trochu klesnou a já budu mít mírně vyšší sazbu, je bohatě kompenzováno jistotou, že pokud v budoucnu úrokové sazby půjdou výrazně nahoru, tak mě se to týkat nebude.

Aktualizováno:16.3. 2020
   Napište nám!
Potřebujete se na něco zeptat?
Vyřídit hypotéku? Prodat či pronajmout?
Napište, o všechno se postaráme!
Kontakty:
MUDr. Klára Fidlerová
tel.: 733 746 977
email: klara.fidlerova@seznam.cz

Ing. Jan Fidler
tel.: 604 20 55 44
email: fidler@hypotekyfidler.cz

Lidická 841/9
Praha 5
150 00

Provozovatel tohoto webu se nezabývá se poskytováním rady podle § 85 zákona 257 / 2016 Sb. o spotřebitelském úvěru. Vázaný zástupce i samostatný zprostředkovatel mají zákonnou povinnost být zapsáni v registru, který vede Česká národní banka (ČNB). V tomto registru máte možnost ověřit si naše oprávnění. Registr je veřejně dostupný na webu ČNB.
Reklamační řád
Informace o ochraně osobních údajů

© 2019 Jan Fidler