Hypotéky Reality Články a témata O nás
Hypotéky a reality, mobilní menu.

Kontak ta hypotéky a reality, ikona.   604 20 55 44
 

Prodej bytu, domu či pozemku bez realitky?

Říká se, že bez realitní kanceláře neboli bez realitky, se uskuteční přibižně polovina realitních obchodů. Důvodem mohou být kromě snahy ušetřit provizi také špatné zkušenosti lidí s některými realitkami a realitními makléři. Pojďme se podívat, jaké má prodej bytu, domu či pozemku bez realitky výhody a nevýhody, jaké služby si klient za provizi vlastně kupuje a kdy je prodej bez realitky dobrý nápad a kdy spíš nikoliv.

Co všechno musíte udělat, pokud prodáváte nemovitost bez realitky?

 1. Stanovit správně cenu.
 2. Nemovitost uklidit a připravit na focení a na prohlídky.
 3. Nemovitost nafotit a fotky připravit k inzerci.
 4. Zainzerovat na správných inzertních serverech.
 5. Komunikovat s poptávajícími, vytypovat vážené zájemce, domluvit prohlídky.
 6. Uskutečnit prohlídky.
 7. Odpovídat na následné dotazy klientů, poskytovat dodatečné informace.
 8. Vyjednat konečnou kupní cenu, zjistit jak přesně jí kupující bude hradit. Zda z vlastních prostředků a kolik času bude potřebovat než je bude schopen složit do úschovy. Nebo zda bude žádat o hypotéku, případně o úvěr ze stavebního spoření a kolik času na to bude potřebovat.
 9. Domluvit typ úschovy kupní ceny, zda kupující složí peníze do advokátní úschovy nebo zda využijí notářskou úschovu, případně bankovní úschovu a kdo úschovu zaplatí.
 10. Domluvit a sladit všechny další podmínky obchodu (datum a podmínky složení kupní ceny do zvolené úschovy, datum a podmínky výplaty peněz z úschovy, datum stěhování atd.), aby na sebe všechno bez problémů navazovalo a nic se nikde nezadrhlo.
 11. Uzavřít s kupujícím rezervační dohodu.
 12. Odladit text kupní smlouvy, aby vyhovoval všem stranám a byl správný i z hlediska katastru nemovitostí.
 13. Být s kupujícím průběžně v komunikaci a rozptylovat jeho případné obavy a pochybnosti a vytvořit mezi kupujícím a prodávajícím důvěru.
 14. Poskytnout kupujícímu součinnost při vyřízení hypotéky (poskytnout bance všechny potřebné doklady k nemovitosti, ukázat nemovitot odhadci a předat mu všechny relevantní informace o nemovitosti).
 15. Uzavřít kupní smlouvu a zástavní smlouvu s financující bankou a zařídit podání na příslušný katastrální úřad.
 16. Poskytnout kupujícímu potřebnou součinnost při čerpání hypotéky do úschovy.
 17. Zařídit výplatu kupní ceny z úschovy a nemovitost předat.

Ke každému z výše uvedených bodů lze napsat zvláštní článek, o některých by se dala napsat celá kniha. Současně je to seznam činností, o které by realitka za svoji provizi měla pro klienty kvalitně postarat. Samozřejmě, pokud služba realitní kanceláře není kvalitní nebo prodej probíhá napřímo, bez realitky, a některé z těchto bodů se neudělají správně nebo se neudělají vůbec, realitní obchod se zpravidla stejně uskuteční. Trvá to ale o dost déle a jsou to pro všechny zúčastněné mnohem větší nervy a někdy i finanční ztráty.

Kdy tedy využít realitku a kdy ne?

Když si na ten seznam přečtete, položte si utázku, které z těchto bodů jste ochotni a schopni sami zabezpečit a které ne. Z toho vám také okamžitě vyplyne, jestli máte nemovitost prodávat spíš sami nebo s pomocí realitky.

Bez realitky samozřejmě ušetříte nemalou provizi. Nenechte se zmást různými marketingovými akcemi, kdy prodávající tzv. "neplatí provizi". Realitní kancelář zadarmo nepracuje, provize se v tomto případě odečte z celkové ceny, kterou zaplatí kupující a účetní doklad se vystaví na kupujícího.

S kvalitní realitkou ušetříte čas a spoustu starostí, náklady na inzerci a díky dobré přípravě nemovitosti, kvalitnímu nafocení a intenzivní propagaci můžete prodat rychleji a za vyšší cenu.

Je tady i možnost oba přístupy zkombinovat a spojit jejich výhody. Pro naše klienty jsme schopni zabezpečit kompletní prodej nemovitosti (všechny výše uvedené body) nebo zvolit individuální přístup a klientovi pomoct pouze s věcmi, které nechce nebo nedokáže zabezpečit sám, což ho vyjde mnohem levněji a v určitých případech to může být i zcela zdarma.

Pokud si kupující vyřídí hypotéku přes nás, budete mít zdarma organizaci celé transakce i smlouvy.

Samozřejmě nepracujeme zadarmo, ale v tomo případě náš zaplatí banka. Váš kupující na tom v žádném případě neprodělá. Hypotéku mu vyřídíme u banky, která bude pro jeho konkrétní případ nejlepší a čato ještě za výhodnějších podmínek, než by klient získal sám na pobočce nebo u svého bankéře.

Aktualizováno: 29.4. 2020
Napište nám!

Potřebujete se na něco zeptat?

Napište nám!

 • Nemusíte se obávat, získané kontakty nikomu nepředáme a nebudeme vám nic prodávat!
 • Budeme vás kontaktovat pouze s informacemi, které souvisí s vaším dotazem či vyjádřenou potřebou.
MUDr. Klára Fidlerová
tel.: 733 746 977
email: klara.fidlerova@seznam.cz

Ing. Jan Fidler
tel.: 604 20 55 44
email: fidler@hypotekyfidler.cz
Provozovatel tohoto webu se nezabývá se poskytováním rady podle § 85 zákona 257 / 2016 Sb. o spotřebitelském úvěru a je vázaným zástupcem GEPARD FINANCE a.s. Vázaný zástupce i samostatný zprostředkovatel mají zákonnou povinnost být zapsáni v registru, který vede Česká národní banka (ČNB). V tomto registru máte možnost ověřit si naše oprávnění. Registr je veřejně dostupný na webu ČNB.
Reklamační řád
Informace o ochraně osobních údajů
© 2019 2020 Jan Fidler