Domů Hypoteční kalkulačka Reality Poradna O nás
Hypotéky a reality, mobilní menu.

Kontakt hypotéky a reality, ikona.   604 20 55 44
 

Prodej bytu, domu či pozemku bez realitky?

   Aktualizováno: 29.4. 2020

Říká se, že bez realitní kanceláře neboli bez realitky, se uskuteční přibižně polovina realitních obchodů. Důvodem mohou být kromě snahy ušetřit provizi také špatné zkušenosti lidí s některými realitkami a realitními makléři. Pojďme se podívat, jaké má prodej bytu, domu či pozemku bez realitky výhody a nevýhody, jaké služby si klient za provizi vlastně kupuje a kdy je prodej bez realitky dobrý nápad a kdy spíš nikoliv.

Co všechno musíte udělat, pokud prodáváte nemovitost bez realitky?

 1. Stanovit správně cenu.
 2. Nemovitost uklidit a připravit na focení a na prohlídky.
 3. Nemovitost nafotit a fotky připravit k inzerci.
 4. Zainzerovat na správných inzertních serverech.
 5. Komunikovat s poptávajícími, vytypovat vážené zájemce, domluvit prohlídky.
 6. Uskutečnit prohlídky.
 7. Odpovídat na následné dotazy klientů, poskytovat dodatečné informace.
 8. Vyjednat konečnou kupní cenu, zjistit jak přesně jí kupující bude hradit. Zda z vlastních prostředků a kolik času bude potřebovat než je bude schopen složit do úschovy. Nebo zda bude žádat o hypotéku, případně o úvěr ze stavebního spoření a kolik času na to bude potřebovat.
 9. Domluvit typ úschovy kupní ceny, zda kupující složí peníze do advokátní úschovy nebo zda využijí notářskou úschovu, případně bankovní úschovu a kdo úschovu zaplatí.
 10. Domluvit a sladit všechny další podmínky obchodu (datum a podmínky složení kupní ceny do zvolené úschovy, datum a podmínky výplaty peněz z úschovy, datum stěhování atd.), aby na sebe všechno bez problémů navazovalo a nic se nikde nezadrhlo.
 11. Uzavřít s kupujícím rezervační dohodu.
 12. Odladit text kupní smlouvy, aby vyhovoval všem stranám a byl správný i z hlediska katastru nemovitostí.
 13. Být s kupujícím průběžně v komunikaci a rozptylovat jeho případné obavy a pochybnosti a vytvořit mezi kupujícím a prodávajícím důvěru.
 14. Poskytnout kupujícímu součinnost při vyřízení hypotéky (poskytnout bance všechny potřebné doklady k nemovitosti, ukázat nemovitot odhadci a předat mu všechny relevantní informace o nemovitosti).
 15. Uzavřít kupní smlouvu a zástavní smlouvu s financující bankou a zařídit podání na příslušný katastrální úřad.
 16. Poskytnout kupujícímu potřebnou součinnost při čerpání hypotéky do úschovy.
 17. Zařídit výplatu kupní ceny z úschovy a nemovitost předat.

Ke každému z výše uvedených bodů lze napsat zvláštní článek, o některých by se dala napsat celá kniha. Současně je to seznam činností, o které by realitka za svoji provizi měla pro klienty kvalitně postarat. Samozřejmě, pokud služba realitní kanceláře není kvalitní nebo prodej probíhá napřímo, bez realitky, a některé z těchto bodů se neudělají správně nebo se neudělají vůbec, realitní obchod se zpravidla stejně uskuteční. Trvá to ale o dost déle a jsou to pro všechny zúčastněné mnohem větší nervy a někdy i finanční ztráty.

Kdy tedy využít realitku a kdy ne?

Když si na ten seznam přečtete, položte si utázku, které z těchto bodů jste ochotni a schopni sami zabezpečit a které ne. Z toho vám také okamžitě vyplyne, jestli máte nemovitost prodávat spíš sami nebo s pomocí realitky.

Bez realitky samozřejmě ušetříte nemalou provizi. Nenechte se zmást různými marketingovými akcemi, kdy prodávající tzv. "neplatí provizi". Realitní kancelář zadarmo nepracuje, provize se v tomto případě odečte z celkové ceny, kterou zaplatí kupující a účetní doklad se vystaví na kupujícího.

S kvalitní realitkou ušetříte čas a spoustu starostí, náklady na inzerci a díky dobré přípravě nemovitosti, kvalitnímu nafocení a intenzivní propagaci můžete prodat rychleji a za vyšší cenu.

Je tady i možnost oba přístupy zkombinovat a spojit jejich výhody. Pro naše klienty jsme schopni zabezpečit kompletní prodej nemovitosti (všechny výše uvedené body) nebo zvolit individuální přístup a klientovi pomoct pouze s věcmi, které nechce nebo nedokáže zabezpečit sám, což ho vyjde mnohem levněji a v určitých případech to může být i zcela zdarma.

Pokud si kupující vyřídí hypotéku přes nás, budete mít zdarma organizaci celé transakce i smlouvy.

Samozřejmě nepracujeme zadarmo, ale v tomo případě náš zaplatí banka. Váš kupující na tom v žádném případě neprodělá. Hypotéku mu vyřídíme u banky, která bude pro jeho konkrétní případ nejlepší a čato ještě za výhodnějších podmínek, než by klient získal sám na pobočce nebo u svého bankéře.


Zajímá vás něco jiného? Podívejte se na další témata v naší Hypoteční a realitní poradně.

Nemusíte se obávat, získané kontakty nikomu nepředáme a nebudeme vám nic prodávat!

Budeme vás kontaktovat pouze s informacemi, které souvisí s vaším dotazem či vyjádřenou potřebou.

MUDr. Klára Fidlerová
tel.: 733 746 977
email: klara.fidlerova@seznam.cz

Ing. Jan Fidler
tel.: 604 20 55 44
email: fidler@hypotekyfidler.cz
Provozovatel tohoto webu se nezabývá se poskytováním rady podle § 85 zákona 257 / 2016 Sb. o spotřebitelském úvěru a je vázaným zástupcem GEPARD FINANCE a.s. Vázaný zástupce i samostatný zprostředkovatel mají zákonnou povinnost být zapsáni v registru, který vede Česká národní banka (ČNB). V tomto registru máte možnost ověřit si naše oprávnění. Registr je veřejně dostupný na webu ČNB.
Reklamační řád
Informace o ochraně osobních údajů
© 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 Jan Fidler