Domů Hypoteční kalkulačka Reality Poradna O nás
Hypotéky a reality, mobilní menu.

Kontakt hypotéky a reality, ikona.   604 20 55 44
 

Vypracujeme pro vás odhad (ocenění) nemovitosti (bytu rodinného domu, pozemku) pro dědické (pozůstalostní) řízení. Levně nebo i zcela zdarma.

   Aktualizováno: 17.8. 2023

Řešíte dědictví (pozůstalost)? Pak budete potřebovat odhad ceny pozůstalosti, zejména ocenění všech nemovitostí, které jsou předmětem dědictví.

Existují nejméně 3 různé druhy odhadů nemovitosti. Každý je vhodný v jiné situaci a budou se lišit i výslednou odhadní cenou. Odhad nemovitosti pro dědické (pozůstalostní) řízení pro vás zpracujeme. Levně, nebo i zcela zdarma a zašleme elektronicky ve formátu pdf!

Jaké druhy odhadů nemovitosti existují?

Jak jsem psal již v úvodu, existují různé druhy odhadů. Liší se metodou zpracování i tím, kdo a za jakou cenu je může vyhotovit. Výsledné odhadní ceny mohou být velmi rozdílné. Klienti jsou z toho často zmatení a neví, v jaké situaci potřebují jaký odhad.

  1. Odhad s kulatým razítkem. Tento odhad může zpracovat pouze soudní znalec s „kulatým razítkem“. Mívá mnoho stránek a jeho zpracování je docela „věda“. Ale co se týká aktuální a reálné tržní ceny konkrétní nemovitosti, nebývá příliš vypovídající. Tento odhad budete potřebovat pouze v případě případného soudního nebo daňového řízení.
  2. Bankovní odhad. Toto je odhad, který si zpracovává banka (nebo znalec na seznamu příslušné banky) pro účely schvalování hypotéky (úvěru). Každá banka má jiný seznam odhadců a jiné postupy a jiná pravidla a vzory. Výsledky se mohou banka od banky velmi lišit. Tento odhad bývá zpravidla podceněný (výsledná cena bude nižší než tržní), protože banka záměrně počítá s určitou rezervou. Bankovní odhad budete potřebovat pouze při žádosti o hypotéku.
  3. Realitní odhad. Ten vám zpracuje realitní kancelář (realitní makléř) a při jeho zpracování využije mimo jiné konkrétní znalosti dané lokality a osobní zkušenosti s prodejem podobných nemovitostí. Tento odhad by měl stanovit aktuální tržní cenu dané nemovitosti (za kolik lze v současné době nemovitost reálně prodat).

K čemu je v dědickém (pozůstalostním) řízení potřeba odhad nemovitosti?

  1. Výpočet odměny notáře. Toto je nejzákladnější a nejčastější důvod, proč se v rámci řízení o dědictví (pozůstalosti) odhad nemovitosti dělá. Tento odhad může být velice jednoduchý a stručný, v podstatě stačí jedna věta na hlavičkovém papíru realitky. Samozřejmě platí, že čím je nižší odhad, tím je také potom nižší odměna notáře. Tento odhad pro vás můžeme zpracovat, většinou na základě online podkladů.
  2. Rozdělení pozůstalosti mezi dědice. Tato situace je už trochu složitější, protože pokud se má jednat o spravedlivé rozdělení pozůstalosti, musí se cena stanovit mnohem důkladněji než v předchozím případě. Pokud se s ostatními dědici domluvíte (nebudete se soudit), stačí vám také realitní odhad. V tomto případě by měl být ale zpracován velmi pečlivě.
  3. Daňové účely. Toto není častý případ, protože ve většině případů (dědictví mezi blízkými osobami) je dědická daň nulová. Pokud ale budete nějaké daňové záležitosti řešit, budete potřebovat soudní odhad s kulatým razítkem (finanční úřad jiný neuznává).
  4. Prodej nemovitosti. Pokud se rozhodnete, že budete zděděnou nemovitost prodávat, potřebujete samozřejmě správně stanovit prodejní cenu. S tím vám může pomoci realitní makléř, se kterým se na prodeji domluvíte.

Zpracování odhadu pro dědické (pozůstalostní) řízení.

Proberte s námi vaší konkrétní situaci my vás nasměrujeme dál. Můžeme pro vás zpracovat jednoduchý odhad nemovitosti pro notáře, či detailnější odhad pro rozdělení pozůstalosti a také pomoci s prodejem nemovitosti. Pokud budete řešit hypotéku či nějaký jiný úvěr, poradíme vám s výběrem banky a bankovního odhadce. Pokud jste v situaci, že potřebujete odhad s kulatým razítkem, pomůžeme vám vybrat vhodného soudního znalce.


Zajímá vás něco jiného? Podívejte se na další témata v naší Hypoteční a realitní poradně.

Potřebujete odhad nemovitosti pro dědické řízení? Napište nám!

Nemusíte se obávat, získané kontakty nikomu nepředáme a nebudeme vám nic prodávat!

Budeme vás kontaktovat pouze s informacemi, které souvisí s vaším dotazem či vyjádřenou potřebou.

MUDr. Klára Fidlerová
tel.: 733 746 977
email: klara.fidlerova@seznam.cz

Ing. Jan Fidler
tel.: 604 20 55 44
email: fidler@hypotekyfidler.cz
Provozovatel tohoto webu se nezabývá se poskytováním rady podle § 85 zákona 257 / 2016 Sb. o spotřebitelském úvěru a je vázaným zástupcem GEPARD FINANCE a.s. Vázaný zástupce i samostatný zprostředkovatel mají zákonnou povinnost být zapsáni v registru, který vede Česká národní banka (ČNB). V tomto registru máte možnost ověřit si naše oprávnění. Registr je veřejně dostupný na webu ČNB.
Reklamační řád
Informace o ochraně osobních údajů
© 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 Jan Fidler